ПРОВЕДЕННЯ ОНЛАЙН -ТРЕНІНГУ “РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПОЧУТТІВ ТА ЄМОЦІЙ В МОМЕНТ І ПІСЛЯ КРИЗИ”
Важливим напрямом роботи ІЗЮМСЬКОГО МІСЬКОГО ЦЕНТРУ СОЦІАЛЬНИХ СЛУЖБ ДЛЯ СІМ”Ї, ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ з родинами, які потрапили в складні життєві обставини є психологічна допомога, спрямована на подолання кризи, усвідомлення своїх почуттів та емоцій, проживання та відпускання важких спогадів та станів. З цією метою Ольгою Проскурною – психологом мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або за ознакою статі, був проведений тренінг “Різноманітність почуттів та емоцій в момент і після кризи”. ФОТО ЗВІТ ЗАХОДУ
Емоції впливають на всі сфери життя, і найсумніше в цій ситуації те, що людина майже завжди є їх рабом. Не менше сумно усвідомлювати, що левову частку емоційного спектра у більшості людей складають негативні переживання. До того ж в нашому культурному середовищі в пошані контроль, а контроль в сфері емоцій призводить до повного або часткового їх придушення.
Як правило, людям важко визначити, що саме вони наразі відчувають. Заборона на прояв гніву, бажання не відчувати страху, прагнення до нескінченної радості вкрай заплутують та роблять багатьох наших співгромадян емоційно спустошеними. Не в змозі розібратися в своїх почуттях, вони не можуть ні вплинути на свою поведінку, ні змінити ситуацію в цілому.
Тільки усвідомлення своїх емоцій та почуттів дає змогу прожити травмуючу ситуацію та вивільнити енергію, яка потрібна, щоб стримувати всередині важкі спогади. На тренінгу обговорювали які емоції є “поганими” та “хорошими”, які з них найчастіше володіють нашим станом, для чого вони потрібні.
Основне правило, яким треба користуватися в роботі з почуттями — всі почуття потрібні, важливі і виконують свої функції. Наприклад, гнів говорить, що наші фізичні або психологічні кордони порушують, страх захищає від небезпеки, печаль допомагає пережити втрату, а радість та зацікавлення мотивує на досягнення цілей.
Якщо ми забороняємо собі відчувати негативні почуття, з часом перестаємо відчувати і позитивні — радість, щастя, любов. Це відбувається тому що за переживання негативних і позитивних емоцій відповідає одна ділянка мозку.
Основний акцент в роботі над кризовими ситуаціями — розпізнати, прийняти, усвідомити свої почуття, зрозуміти, що почуття можуть змінюватися, зменшувати силу впливу, проходити. Для цього була проведена практика з арт-методу “Пейзажи емоційного стану”. Учасники зазначили, що за допомогою техніки вони трансформували негативні емоції по відношенню до партнера в нейтральні та позитивні.